kurort oybin, via ferrata alpiner grat
Niemcy,  Via ferrata

Via ferrata Alpiner Grat i Nonnensteig, czyli łatwe via ferraty w Niemczech

Via ferrata – info w pigułce

Nie zanotowałam jeszcze w Polsce żadnej pełnoprawnej via ferraty, nie licząc parków linowych lub zaaranżowanych miejsc ćwiczebnych. Czasem zdarza się, że Orla Perć nazywana jest via ferratą, jednak formalnie rzecz biorąc, nią nie jest. Więcej informacji o Orlej i tego typu szlakach możesz znaleźć w katergorii Tatry.

via ferrata alpiner grat kurort oybin
Podziwiam widoki z Kurą Haliną

Wracając jednak do ferraty, nie jest to pierwszy raz kiedy wrzucam tu informacje o takich miejscówkach. Mam wrażenie, że ferraty często odbierane są jako wspinaczka skałkowa. Faktycznie umiejętności techniczne przydają się, znajomość szpeju i oswojenie z ekspozycją również. Jedna kwestia została pominięta. Via ferraty, tak samo jak drogi wspinaczkowe mają swoją wycenę trudności. Zatem są proste i wymagające, krótkie i długie, z większą i mniejszą ekspozycją, z mostami linowymi, drabinkami i innym metalem w skale. Opisy wskazują tez ferratki dla poczatkujących lub dzieci. Generalnie jest w czym wybierać.

polishgirl, ferrata, szpej
Ja na ferracie

Podstawowy ekwipunek żeby zacząć to uprząż, ląża i kask. Dobrze mieć też buty ze wzmocnionym, ogumionym czubkiem i trekkingową podeszwą oraz rękawiczki, takie sportowe żeby przyjęły pot i ochroniły dłonie przed otarciami od metalowej liny. Z rzeczy przydanych, zawsze mam ze sobą taśmę z HMSem na krawat do łącznika, żebym mogła swobodnie odwiesić się na sztywno. Chociaż o tym może napiszę w oddzielnym poście, bo to za dużo informacji na raz.

Oczywiście szpej można wypożyczyć, są też specjalne szkolenia i kursy, także wyjazdowe, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można nauczyć się bezpiecznego poruszania się po via ferratach. Zainteresowanym, chętnie odpowiem na uzupełniające pytania z komentarzy, coś więcej podpowie tez niezawodny YouTube i Google.

wia ferrata alpiner grat kurort oybin
Widok na via ferrate Alpiner Grat

Żeby na początek daleko nie jeździć, a i tez nie władować się w coś turbo trudnego i wymagającego, poniżej znajdziesz opisy dwóch niemieckich ferrat, tuż przy granicy z Polską oraz podlinkowane wpisy o czeskich ferratach w sam raz na początek i doszlifowanie techniki.

Via ferrata Nonnensteig, Kurort Jonsdorf

Opisywana jako przyjazna dla dzieci i początkujących via ferrata przy miejscowości Kurot Jonsdorf, czyli już przy granicy trzech państw Niemcy-Polska-Czechy. Lokalizacja przyjemna nie tylko dla ferraciarzy, a także dla spacerowiczów po szlakach między skałami. Zatem świetne miejsce dla wszystkich szukających trochę skalnej natury i leśnych kamieni. Na mapce zaznaczyłam początek ferraty. W pobliżu jest kilka parkingów, na miejscu klimatyczna knajpka.

topo via ferrata kurort jonsdorf
Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Faktycznie z czystym sercem polecam via ferratę Nonnensteig początkującym. Nie za długa, nie za krótka, nie za prosta, nie za trudna, taka w sam raz. Dla niektórych będzie niemałym wyzwaniem, jednak do przejścia, a dla bardziej doświadczonych świetną zabawą.

ferrata kurort jonsdorf, niemcy, most nad przepaścią
Idę mostkiem

Zaczyna się niewinnie, technicznie łatwymi ruchami, do dyspozycji jest mnóstwo stopni i chwytów. Do końca ta ferrata jest świetnie obita. Pierwszy mostek powiedziałbym, że oswajający z mostkami, stabilny i szeroki. Im dalej w las, tym skały są wyższe i ekspozycja jest większa. Występują odcinki trudniejsze technicznie wycenione nawet na C, uspokajam jednak, jest to takie soft C.

Metalowa lina poprowadzona jest w ciekawy sposób przez formacje skalne. Na drodze do zrobienia są kroki nad szerokimi szczelinami, trawersy, są liczne punkty widokowe na przyjemny rest.

Widoczki z ferraty na skały w lesie

Zdecydowanie ferrata kończy się wspaniałym zastrzykiem adrenaliny. Mam na myśli przejście po moście linowym, który rozpostarty jest w skalnym wąwozie nad szlakiem, można zatem liczyć na grono obserwatorów i niezły kadr z dołu. Przejście po moście nie jest obligatoryjne, można bez problemu zakończyć ferratę i zejść na szlak tuż przed mostkiem.

Czasowo przejście ferraty wypada różnie, zależy oczywiście od ilości małych sesyjek zdjęciowych, postojów restowych lub wymuszonych zatorem na lince, nie sądzę żeby całość zajęła więcej niż 3h, nawet przeciągając podziwianie widoków. Z łatwością zatem można połączyć tę ferratę z kolejną, równie ciekawą i oddaloną max 15min jazdy samochodem.

Ferratowy most linowy

Via ferrata Alpiner Grat, Kurort Oybin

Alpiner Grat to kolejna przyjemna ferratka, niedaleko niemieckiej miejscowości Kurort Oybin. Ma ona bardziej chwytliwą, taką alpejską nazwę. Polecam zrobienie jej jako drugiej w kolejności ze względu na to, że jest krótsza i troszkę trudniejsza. Na mapce zaznaczyłam początek ferraty i przydrożny parking.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Ferrata ma charakter graniowy. Formacja skalna wznosi się od kątem, razem z okoliczną górką wprost na punkt widokowy. Z dołu można zaobserwować i prześledzić cały profil ferraty, która bardzo szybko wychodzi ponad linię drzew. Dzięki temu, całe przejście jest na tle lasu i skał w oddali.

Najtrudniejszy moment ferraty jest na samym początku i jest to dosyć strome podejście z ograniczonymi stopniami, trzeba po prostu przemyśleć ruch. Po tym najbardziej technicznym odcinku, ferrata nie jest trudniejsza niż poprzednia, wyceniłabym ją na B lub takie soft C.

alpiner grat via ferrata kurtot oybin
Widok z góry na ferratę Alpiner Grat

Ze względu na charakter, Alpiner Grat zachowuje ciągłość ekspozycji, dostarcza też wrażenia typu spory krok nad przepaścią. Na drodze umieszczona jest metalowa puszka z notesem w środku. Jest to pamiątkowa księga odwiedzin ferraty, do której można się wpisać. Znajduje się ona akurat na wypłaszczonej wysokiej skale. Można tam komfortowo usiąść, wpisać się do notesu i podziwiać przez chwilę widoki, a jak się uda to nawet podziwiać te widoki przez dłuższą chwilę, bo warto.

via ferrata alpiner grat, kurort oybin
Trudny odcinek via ferraty Alpiner Grat

Coś na koniec

Zrobienie obu ferrat zajmie dosłownie kilka małych godzinek, spokojnie więc można potraktować je jako jednodniowa aktywność. Wypełnieniem weekendu mogą być równie ciekawe, lekkie trekkingi po skalnych szlakach w okolicy. Można też połączyć taki wyjazd z ferratami w Decinie i wspinać się cały weekend. Więcej informacji można znaleźć w poście Via ferrata Decin. Sprawdź też wpis Via ferrata Vodni Brana.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.