Orlica, Góry Orlickie, Korona Gór Polski
Czechy,  Góry Orlickie,  Korona Gór Polski,  Polska

Polsko-czeska droga na Orlice

Zieleniec

Orlica (1084m n.p.m.) to szczyt, który tworzy Koronę Gór Polski i jest zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej. Można zrobić sobie szybki dwugodzinny wypadzik po pieczątkę. Ja jednak rekomenduję wydłużyć trasę i przejść się kawałek dalej leśną ścieżką i sielską łąką z malowniczym krajobrazem.

mapka orlica korona gór polski
Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Trekking od polskiej strony najlepiej rozpocząć w Zieleńcu. Dla zmotoryzowanych przy wejściu na szlak jest leśny parking, co prawda na kilka samochodów, ale kawałek dalej, przy drodze jest jeszcze jeden.

Orlica nie jest ani wysokim, ani wymagającym szczytem. Ścieżka jest szeroka i łagodna, a trasa spacerowa. Szczyt jest ukryty w lesie i oznaczony marmurową tablicą.

korona gór polski Orlica
Punkt widokowy na trasie

Czeski las

Najwyższy punkt nie oddaje piękna okolicy, dlatego warto się przejść kawałek dalej, bo na trasie jest pare ładnych punktów widokowych. Dalej trasa to wciąż leśna ścieżka już bez podejścia, zwykły spacer w terenie. No może nie taki zwykły, bo z widoczkami na góry.

Z widokiem na góry

W pewnym momencie szlak biegnie już po sąsiedzkiej, czeskiej ziemi. Prowadzi do schroniska ze sporym parkingiem. W Czechach jest prawie pewne, że da się na szczyt wjechać autem lub kolejką. Tym samym, za bardzo się nie przemęczając. Na górskich zakrętach najwięcej jest chyba motocyklistów, ale trudno im się dziwić. Tamtejsze schronisko, jest zatem odwiedzane przez ludzi, którzy po prostu chcieli napić się piwka w górach albo przyjechali na obiad w ładnej okolicy. Tak to się żyje na tej wsi.

korona gór polski krajobraz Orlica
Chmurka nad Górami Orlickimi

Żurawie

Na górzystych terenach jest też bardzo dużo wyciągów narciarskich i ogólnie infrastruktura jest tam gównie nastawiona na sezon zimowy. Tamtejsze okolice są podobno fantastyczne dla początkujących narciarzy. Nie zaznałam zimowego szaleńca w rejonach Zieca, przechadzałam się jednak tamtędy w poszukianiu miejsa z pieczątką i przyznaję że inwesycja na inwestycji.

żuraw
Fetysz żurawi

Wracając jednak do pieczątki to jest ona dostępna w kilku miejscach, między innymi we wspomnianym już czeskim schronisku Masarykova Chata. Jest też polskie Schronisko PTTK Orlica Zieleniec, niestety było zamknięte. Szczegółową listę miejs z pieczątkami można znaleźć na stronie Korony Gór Polski. Nie wiem jak to działa, ale za każdym razem satysfakcja z przybicia pieczatki jest bezcenna.

Kliknij i sprawdź, wpisy ze szczytami Korony Gór Polski na moim blogu.

A jak już będziesz w okolicy, może zostaniesz na dłużej:

Góry Orlickie, Velka Destna

Góry Stołowe, Szczeliniec Wielki

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.