hiszpania, ronda, elchorro
Dodatkowe atrakcje,  Hiszpania,  Wspinaczka skałkowa

Hiszpania, El Chorro – wyjazd wspinaczkowy na własną rękę

Rzeczy najważniejsze

Kiedy w Polsce nie dopisuje pogoda, zawsze można powspinać się gdzieś, gdzie warunki są bardziej sprzyjające, a przy okazji zobaczyć trochę świata. Koniec kwietnia to i tak dosyć późno jak na wyjazd do Hiszpanii, ale w tym właśnie czasie padło na El Chorro, czyli rejon wspinaczkowy w okolicy Malagi.

Zorganizowanie takiego wyjazdu teoretycznie nie jest trudne i ogranicza się do podstawowych rzeczy takich jak:
– zebranie ekipy wspinaczkowej na wyjazd,
– ustalenie terminu wyjazdu,
– kupienie lotów z bagażem rejestrowanym na szpej,
– wynajęcie mieszkania z Airbnb,
– wynajęcie samochodu,
– wykupienie ubezpieczenia;

To wszystko będzie działać i zacznie się opłacać jeżeli ma się swój szpej i zgraną ekipę wspinaczkową, która zdecydowanie jest najważniejszym punktem wyjazdowym.

W innym przypadku dobrą opcją na wyjazdy zagraniczne są obozy wspinaczkowe. Więcej informacji i polecenia umieściłam na końcu w poście.

palma
Palma

Topo

Tyle tych skał, że nie wiadomo co wybrać. Zawsze mam z tym problem, moje procesy decyzyjne idą wówczas jakimś dziwnym torem. Najbardziej komfortowa jest sytuacja, w której wchodzi się w posiadanie aktualnego topo danego rejonu. Jednak topo w wersji książkowej, czy też w aplikacji jest zazwyczaj drogie lub bardzo drogie. W przypadku El Chorro książkowe topo razem z pełną wersją aplikacji można kupić na rockfax.

hiszpania skały
Ładne widoczki

Można też skorzystać z darmowych opcji, czyli ze starszych topo dostępnych w Internecie. Trzeba jednak uważać z wyceną, która się zmienia. Zdziwienie będzie spore, kiedy wstawisz się niby w 5c a tu crux za 6b+.

Chyba najpewniejszą, darmową opcją topo jest strona cartowall polecona przez lokalsów spod skały. Wcześniej używałam także 27crags i wydawała się być całkiem niezła, ale podczas poszukiwań początku wielociągu, mówiąc ładnie, niedokładnie oznaczonego na mapce, jacyś dobrzy ludzie polecili właśnie cartowall i tak już zostało do końca wyjazdu.

pole w hiszpanii rzepak
Hiszpańskie maki

Topo to już połowa sukcesu, bo właśnie tam znajdują się opisy dojazdu i inne ważne informacje dotyczące rejonu, łącznie z wystawą skały lub gdzie zostawić samochód. Topo to przede wszystkim skarbnica wiedzy o drogach, które poprowadzone są w danym rejonie, najważniejsza jest oczywiście wycena i charakter drogi, ważna jest również opinia innych wspinaczy np. czy dana droga jest ładna czy nie, warto zatem czytać komentarze.

Gdzie jeść, gdzie spać

Jeżeli w zamyśle jest wspinaczka w El Chorro, lądowanie w Maladze będzie najlepszym wyborem. Wówczas El Chorro jest już w zasięgu łatwej komunikacji. Jednym ze sposobów jest dostanie się tam pociągiem. Wówczas najlepiej jest nocować gdzieś w Maladze i kursować codziennie, ewentualnie zostać pod rejonem. W takim przypadku mogą pojawić się problemy natury logistycznej związane z uzupełnieniem zapasów.

Można też wynająć samochód i tym samym zapewnić sobie niezależność transportową. W przypadku 4-5os. grupy, koszty wynajęcia samochodu i paliwa rozkładają się i opcja jest bardzo opłacalna. Wówczas lokalizacja tymczasowego lokum nie jest aż tak istotna. Można znaleźć coś na obrzeżach Malagii lub w mniejszych miasteczkach wokół El Chorro, co będzie korzystnie wpływać także na cenę wynajmu takiego mieszkania.

hiszpania miasto
W mieście też ładnie

Wynajem mieszkania daje wiele bonusów np. dużo miejsca na rozłożenie i przechowywanie szpeju, zrobienia prania lub możliwość gotowania. Samodzielna organizacja posiłków podczas pobytu, zazwyczaj jest najtańszą opcją jedzeniową. Warto jednak spróbować hiszpańskich specjałów.

Zdaję sobie sprawę, że na wybór miejscówki do jedzenia, oprócz dobrych opinii, będzie miała wpływ także lokalizacja. Jeśli jednak miałabym coś polecić w okolicy, to mam takie dwa miejsca. Oba pełne lokalsów z lokalnym jedzeniem. Jedna to El Rincón Del Mohino w Pizarra, kolejna to Restauracja Lanjaron w Torremolinos. Warto też odwiedzić i zjeść coś na lokalnym targu z jedzeniem.

wiatraki, hiszpania
Wiatraki

Dzień restowy

Co zrobić gdy na wyjeździe wspinaczkowym dopada człowieka skałowstręt? Na pewno należy zrobić cokolwiek, a najlepiej wykorzystać fakt, że jest się w nowym miejscu. Taki przypadek lub deszczowy dzień to idealny czas na pozwiedzanie okolicy. Poniżej zamieszczam dwie propozycje na spędzenie dnia inaczej niż w skale.

ronda, hiszpania, panorama
Panorama Ronda

Ronda

Przepiękne i instagramowe miasto w pobliżu El Chorro, to zdecydowanie Ronda. Bardzo turystyczne miejsce, także trzeba się przygotować na tłok i wysokie ceny. Poza tym same przyjemności. Ronda to miasto położone po obu stronach rzecznego wąwozu i jest przede wszystkim znana ze względu na most. Tamtejszy most jest po prostu fenomenalny. Puente Nuevo, czyli Nowy Most to monumentalna konstrukcja wysoka na 98m. Oczywiście obowiązkowy punkt wycieczki w tym miejscu to spacer po tym moście i okolicznych wąskich uliczkach, widoki są cudowne.

ronda, most, hiszpania
Most na skale

Aby uciec od trochę przytłaczających i wszech będących ludzi w miasteczku, można zaszyć się na ścieżce u podnóża mostu. Parking na początku ścieżki widać z góry i bez problemu, można go także odnaleźć na mapie.

Tam to dopiero zaczyna się magia.

okno, bunkry, tajemniczy ogród
Tajemniczy ogród

Ścieżka jest niby wydeptana, ale bardzo wąska, prowadzi wzdłuż ściany skalnej, na której widoczne są pozostałości po zamkniętej via ferracie. Z drugiej strony jest wysokie urwisko prosto do rzeki. Dróżka dalej przechodzi przez ruiny, następnie odsłania się całkowicie już bardzo blisko mostu żeby znowu wbić się w stare zabudowania i zamienić w tunel, który nie był najczystszym miejscem. W obawie przed zaburzeniem spokoju tamtejszych lokatorów zrobiłam klasyczny wycof i nie brnęłam już dalej.

uliczki hiszpańskie ładne
Hiszpańskie donice

W mieście są też inne atrakcje, tarasy widokowe, ogrody, muzea. Jestem przekonana, że jest tam co robić co najmniej przez trzy dni. Jeżeli jednak dzień jest jeden i ma być aktywny to zdecydowanie rekomenduje opisaną trasę, jest ciekawa i pełna cudownych widoczków.

Ładne kwiatki

Malaga

Duże miasto portowe, czyli Malaga ma wiele do zaoferowania nawet dla wymagających turystów. Będąc w pobliżu warto tutaj zaglądnąć, bo jest co oglądać. W Maladze są ciekawe muzea i galerie sztuki, amfiteatr i inne ciekawostki, o których można poczytać tutaj i szczegółowo zaplanować sobie dzień. Można też wziąć do ręki mapę i po prostu przejść się miastem, zajrzeć do portu albo na miejską plażę. Niestety plaża jest z czarnym piaskiem, ale i tak chętnych nie brakowało.

morze, hiszpania, malaga
To gdzie te skały?

Ciekawym punktem na mapie jest na pewno targowisko Mercado Central de Atarazanas, można tam kupić świeże ryby, owoce morza i lokalne produkty. Jest to miejsce bardzo kolorowe i różnorodne, gdzie trwa wieczny gwar. Warto spędzić tam trochę czasu, a także próbować tamtejszych specjałów.

A chodząc wąskimi uliczkami w Maladze oko cieszy tamtejszy street art.

Malaga street art

Idź na gotowe

Krótka notka i namiary na dobrych ludzi, ich kursy i obozy wspinaczkowe.

Na zorganizowany obóz wspinaczkowy można jechać samemu i nie trzeba się przejmować kompanem na drugi koniec liny. Nie trzeba tez zabierać dodatkowego bagażu, a już na pewno nie trzeba zabierać liny czy ekspresów, które ważą najwięcej. Organizatorzy obozu wszędzie nas dowiozą, dysponują aktualnym topo, doradzą ładne drogi, powiedzą gdzie zjeść lokalne jedzenie. Zakwaterowanie zazwyczaj tez jest w atrakcyjnej cenie.

Generalnie całą logistykę ktoś już wymyślił wiec jedyne co pozostaje to cieszyć się wspinaczką. Na takim wyjeździe poznaje się też nowych ludzi z tą samą zajawką na wspinanie oraz można wykorzystać 100% czasu w skale, bo nawet jak nasz partner potrzebuje restu, to na obozie są inne osoby chętne na wspinaczkę.

Łąka Hiszpania
Łąka

Jeśli chodzi o Hiszpanię całkowicie rekomenduję kurs wspinaczkowy prowadzony przez Krzysztofa Korabika, szczegóły wyjazdowe na obóz i kurs zarówno w Polsce jak i Hiszpanii można znaleźć na stronie internetowej High Format. Jeszcze jednych ludzi polecam. Integrowanie przez Wspinanie to nie tylko imprezy w skałach, ale także kursy i obozy w Polsce i na Sycylii. Więcej informacji standardowo na ich stronie iwp.

Niezależnie od formy wyjazdu, warto przygotować się trochę fizycznie i zadbać o zdrową dietę, żeby uniknąć kontuzji i móc w pełni cieszyć się wspinaczką.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.