timna park, Izrael, pustynia Negew
Góry,  Izrael,  Pustynia

Eksploracja skalnego terenu Timna Park na Pustyni Negew

Organizer wyjazdu do Izraela

Tematów dotyczących podróży do Izraela jest całkiem sporo, od procedur na lotnisku, przez obyczaje kulturowe i lokalne jedzenie. Moje doświadczenia z tego zakresu opisałam w oddzielnym poście. Kliknij w link poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Spis rzeczy ważnych, jak ogarnąć tanio Izrael, kierunek Eilat

timna park, pustynia negew
Ściana skalna w Timna Park

Duża atrakcja

Timna Park to chyba druga, zaraz po delfinach, atrakcja w okolicy miasta Eilat. Jest to dosłownie duża atrakcja, skalny park zajmuje powierzchnię 15 tys. akrów. Jest to teren kopalni miedzi, na którym prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Na skalnych ścianach historia została zapisana hieroglifami.

Najwygodniejszą formą dostania się na miejsce jest podjechanie samochodem, ok. 20 min drogi z Eilat, park jest bardzo dobrze oznaczony drogowskazami.

Pustynne równiny przecinają drogi asfaltowe i szutrowe, którymi można dojechać bardzo blisko do licznych formacji skalnych. Są one rozmieszczone dosyć daleko od siebie, wiec jeżeli optymalizacja czasu jest ważna, poruszanie się po parku samochodem będzie najlepszą opcją.

Po rozległych zakątkach Timna Parku poprowadzonych jest wiele ciekawych szlaków na dłuższy trekking. Inną możliwością szybszego poruszania się są przebieżki rowerowe.

timna park, pustynia negew
Ja nie wlezę?!

Eksploracja skalnego terenu Timna Parku ma więc swoją charakterystyczną formę. Infrastruktura turystyczna jest tam bardzo rozwinięta. Do dyspozycji dla odwiedzających jest nowoczesny budynek, gdzie można zakupić bilet wstępu, przeanalizować trasę ze stacjonarnym przewodnikiem i uzupełnić zapasy wody lub jedzenia. Cena biletu to 45 ILS (nowych szekli izraelskich), zawiera ona dodatkowy wstęp na projekcję 30min filmu o genezie parku oraz talonik na buteleczkę na piasek.

timna park, izrael, pustynia negew
Widok na Timna Park

Na mapce parku są zaznaczone i ładnie opisane miejsca, które trzeba zobaczyć. Do każdej oznaczonej formacji skalnej prowadzi droga szutrowa, tylko główna jest asfaltowa. Na końcu drogi znajduje się parking, tam kończy się przejażdżka i można wybrać się na krótszy lub dłuższy spacer po skałach. Tak to wygląda podczas całej trasy aż ostatniego przystanku, którym jest oaza. Przy zbiorniku wodnym są do dyspozycji miejsca w cieniu, punkt czerpania wody pitnej, restauracja i sklep z pamiątkami. Przy oazie znajduje się także pole kempingowe, także można zostać na dłużej i porządnie pochodzić po tamtejszych szlakach, zaglądając w każdy zakątek i pod każdy kamień.

timna park, pustynia negew, oaza
Oaza

Formacje skalne

Wszystkie zaznaczone na mapce miejsca były ciekawe i wyjątkowe. Mam jednak swoich faworytów.

Łuki i kopalnie

Osobliwe tereny kopalni miedzi, zachwycały mnie na każdym kroku. Ciekawie ukształtowane pozostałości najstarszych kopalni na świecie, ucieszą oko i duszę małego odkrywcy.

timna park, pustynia negew
Kopalnia miedzi, łuk skalny i ja

Filary Salomona

Oprócz fenomenalnych kształtów i rozmiarów Filary Salomona mają jeszcze ciekawą historię. Swoją nazwę zawdzięczają pomyłce. W przeszłości powstanie tych charakterystycznych filarów przypisywano Salomonowi, który jako król biblijny miał być właścicielem kopalni. Nie jest to jednak prawa, aktualne badania archeologiczne wskazują na działania erozji.

Filary salomona, timna park, pustynia negew
Filary i czarny ptak

Szlak prowadzi między filarami i wspina się trochę pomiędzy ścianami. Jest tam także świetny punkt widokowy z fenomenalną panoramą. Obok filarów, podczas wykopalisk odnaleziono świątynię, której ruiny można dokładnie pooglądać.

Panorama Filarów Salomona

Grzyby skalne muchomory

Warto jeszcze wspomnieć o spektakularnych grzybach skalnych, które chyba najczęściej stanowią wizytówkę parku.

skalny grzyb, timna park, pustynia negew
Skalny muchomor

Objazdówka całodniowa

Ze względu na ograniczony czas spędzony w Izraelu, połączyłam Red Canyon i Timna Park upychając te dwie atrakcje w jeden dzień. Nie chciałam niczego omijać, dlatego był to bardzo intensywny dzień. Jeżeli miałabym taką możliwość z pewnością poświęciłabym na objazdówkę parku więcej czasu i sprawdziłabym dłuższe trekkingi. W innym wypadku, trzeba wcześnie wstać, unikać gubienia się na trasie i po prostu streszczać się z tematami.

Trekking po Czerwonym Kanionie na Pustyni Negew

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.