red canyon izrael trekking po pustyni negew
Góry,  Izrael,  Pustynia

Trekking po Czerwonym Kanionie na Pustyni Negew

Organizer wyjazdu do Izraela

Tematów dotyczących podróży do Izraela jest całkiem sporo, od procedur na lotnisku, przez obyczaje kulturowe i lokalne jedzenie. Moje doświadczenia z tego zakresu opisałam w oddzielnym poście. Kliknij w link poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Spis rzeczy ważnych, jak ogarnąć tanio Izrael, kierunek Eilat

Pustynia Negew, Izrael

Czerwony jak cegła

Nie jest zbytnim zaskoczeniem fakt, że swoją nazwę The Red Canyon zawdzięcza właśnie marsjańskiej barwie. Brnąc dalej w tekst piosenki, ku zaskoczeniu, nie był rozgrzany jak piec. Pogoda była wietrzna, a przedpołudniowe temperatury, wcale nie takie wysokie. Czerwony Kanion to obszar Pustyni Negew więc suchar muzyczny jest w pełni uzasadniony.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Czerwony Kanion jest kanionem szczelinowym, piaskowiec wyrzeźbiła i wygładziła woda z tzw. powodzi błyskawicznych. Skalne labirynty stworzone przez naturę, to darmowa atrakcja niedaleko Eilatu. Darmowa, ale zadbana, bo trudniejsze odcinki szlaku są obite metalem lub drabinkami, które znacznie ułatwiają jego przejście.

W kanionie można spędzić więcej lub mniej czasu, wybierając odpowiednio dłuższą lub krótszą opcję trasy. Każdy wariant zakłada przejście przez najbardziej rozpoznawane i fotogeniczne miejsce.

Wstęp oraz parkingi przy kanionie są bezpłatne. Dojazd z miasta zajmuje ok 20min samochodem.

The Red Canyon

Dłuższa trasa ma początek na parkingu tuż przy drodze, następnie dochodzi się do kolejnego parkingu i kontynuuje trekking zielonym szlakiem. Zielony szlak przechodzi przez kanion, następnie zatacza spory łuk, aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, którym można wrócić na parking.

Krótsza trasa zakłada, że samochód zostawia się na drugim parkingu. Po przejściu kanionu, można skrócić pętlę i z czarnego szlaku na skrzyżowaniu, wybrać powrotny szlak czerwony. Można też oczywiście zawrócić jeszcze szybciej i wrócić kawałkiem czarnego i niebieskiego szlaku, a później tą samą drogą. Trzeba pamiętać, że wąskie przejścia i drabinki w kanionie są raczej jednokierunkowe. Ciękżo jest się tam bezpiecznie minąć z osobą z naprzeciwka.

red canyon, pustynia negew,izrael
Dobre tarcie na piaskowcu

Labirynty i wodospad

Tamtejsze formacje skalne są wspaniałe. Zielony szlak biegnie w dole wąwozu, momentami szerszego, momentami węższego. Między skałami nie ma wiatru, ale co jakiś czas rzucają one cień tworząc małe przestrzenie na komfortowy odpoczynek. Charakterystyczny wąski odcinek kanionu z pofalowanymi ścianami skalnymi jest stosunkowo krótki. W tym miejscu występują wszystkie wspomniane drabinki inne metalowe stopnie w skale. Nie ma tam żadnych trudności, ani ekspozycji, nie jest też wysoko.

red canyon, pustynia negew, izrael
Ładny głaz

W skalnym labiryncie można natrafić na jakąś pustynną roślinność, są to głównie trawy i suche krzaki. Główną atrakcję stanowi tutaj ukształtowanie terenu, czyli kanion, jego ściany i inne formacje skalne.

Zdecydowana większość trekkingu zielonym szlakiem, to szeroka piaszczysta ścieżka i tak jest aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym. W tym momencie ścieżka jest węższa i trochę bardziej wymagająca. Dalej kanion prowadzi do miejsca oznaczonego na mapce jako wodospad. Wodospad jest tak samo suchy, jak nawiązanie muzyczne z początku tego wpisu. Wysokość ściany skalnej w tym miejscu oraz ogromna przestrzeń robi wrażenie i można ją eksplorować po swojemu.

red canyon, pustynia negew, izrael
Suchy wodospad

Czarny szlak w tym miejscu prowadzi bardziej na lewo, stromym skalnym podejściem na górę wodospadu. Tuz po podejściu ścieżka jest piaszczysta i wąska, prowadzi ona trawersem nad skarpą na rozległy już teren. Ekspozycja w tym miejscu jest już bardzo duża. Zabezpieczenie stanowią odcinkowo poprowadzone łańcuchy w gumowych otokach, tak żeby można było asekurować się bez obaw przed poparzeniem. Osobiście ten moment podobał mi się najbardziej.

red canyon, pustynia negew, izrael
Suchy wodospad z drugiej strony

Wspomniane podejście i trawersik to największe trudności na czarnym szlaku i jednoczenie na całej pętli. Dalej charakter szlaku trochę się zmienia, wychodzi z kanionu i wije się pomiędzy pustynnymi pagórkami.

Miejsce, które warto zobaczyć

Przebywając dłuższą chwilę na południu Izraela warto podjechać do czerwonego kanionu. Jest to atrakcja dla wszystkich, łatwo dostępna, fotogeniczna, z dostępnymi wariantami trudności i długości trekkingu. Poza tym, to jedna z niewielu okazji kiedy można przejść się korytem wyschniętej rzeki czy zobaczyć suchy wodospad.

Pomimo tego, że nie ma tu żadnej infrastruktury turystycznej, zwiedzających nie brakuje. Najbardziej tłocznie było w zwężeniach między skałami. Wiadomo, tam są wszystkie efektowne kadry. Niemniej jednak labirynt skalny gubi ludzi i także tam, można poczuć pustynną samotność na pustkowiu.
K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.