Pustynia Negew Izrael
Góry,  Izrael,  Pustynia

Pustynia Negew, czyli trekking po wyżynach południowego Izraela

Organizer wyjazdu do Izraela

Tematów dotyczących podróży do Izraela jest całkiem sporo, od procedur na lotnisku, przez obyczaje kulturowe i lokalne jedzenie. Moje doświadczenia z tego zakresu opisałam w oddzielnym poście. Kliknij w link poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Spis rzeczy ważnych jak ogarnąć tanio Izrael, kierunek Eilat

Pustynne wyżyny Izraela

Pustynne rewiry

Na północ od miasta Eilat rozpościera się Pustynia Negew o charakterze górsko skalnym. Eilat Mountains Reserve oferuje wiele, ciekawie poprowadzonych szlaków trekkingowych i rowerowych.

mapka trasy po izraelu, trekking po pustyni negew
Kliknij na mapkę, aby wyświetlić przebieg trasy

Wstępnie zaplanowany trekking wyglądał trochę inaczej, ostatecznie jednak udało się go wydłużyć. Głównym czynnikiem, który miał wpływ na finalną formę i długość trekkingu była pogoda i panująca temperatura. Ta okazała się być całkiem łaskawa, niebo było pochmurne do południa, momentami zawiewał nawet wiaterek i spadły na mnie cztery krople deszczu. Warunki zmieniły się w drugiej połowie dnia, co dało się już przeżyć.

Ekwipunek i oznaczenia

Takie pustynne trekkingi, nawet krótkie, mogą okazać się bardzo wyczerpujące. Suchy klimat, wysoka temperatura, brak cienia, naturalnej wody, często nawet ludzi, czy zasięgu, o schroniskach nie wspominając, to wymagające warunki. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć ubranie oraz porządnie zapakować plecak.

Pustynia Negew
Pustynia Negew i zielone drzewo

Warto tak zaplanować trasę, żeby móc bezstratnie zakończyć ją szybciej, lub jeżeli pogoda na to pozwala wydłużyć i przejść się trochę dalej.

Szlaki są raczej dobrze oznaczone, najlepiej na skrzyżowaniach, występują też drogowskazy. Jeżeli nie ma drogowskazów, to kolorowe linie są namalowane w takich kierunkach jak prowadzą konkretne szlaki. Takie oznaczenia mogą być niejasne, dlatego warto mieć ściągniętą mapkę na telefonie.

Wycof

Pierwszy odcinek zaplanowanej trasy prowadził przez Eilat’s Holland Park. Jest to park z roślinnością pustynną. Był tam nawet jakiś system nawadniania, ale nie mam pewności czy to działało. Chyba nie potrafiłam docenić tamtego miejsca, przynajmniej nie aż tak, jak osoby z ogromnymi obiektywami, które buszowały między krzakami. Nie wybrałam tej ścieżki ze względu na park, po prostu był za płotem hostelu, w którym spałam.

Eliat mountains, pustynia negew
Wyżyny Pustyni Negew

Dalej była już tylko pustynia. Za parkiem szlak prowadził przez ogromne pustkowia z górami i skałami na horyzoncie. Ścieżka była szeroka i piaszczysta. Taki krajobraz ciągnął się przez dłuższą chwilę. Z każdym metrem zbliżając się do skalistych górek, wreszcie szlak wbił się gdzieś pomiędzy i szeroka ścieżka rozdzielała dwa pasma.

Piękne pustynne góry
Piękne pustynne góry Izraela

Podejścia skalne wyglądały zachęcająco, oszacowałam trudność na II – III. Skusiłam się więc w pewnym momencie i zaczęłam się po nich wspinać. Skała była bardzo krucha, dosłownie zostawała w rękach i pękała pod stopami. Także nie bez kozery, przy szlakach są umieszczone znaki z ostrzeżeniem o osuwiskach skalnych. Zrobiłam strategiczny wycof, jednak nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała.

Ale skała

Przez długi czas na horyzoncie widoczna była ogromna ściana skalna. Wyróżniała się od czerwono piaskowego otoczenia swoim jasnym kolorem kości słoniowej. Miałam wrażenie, że pomimo pokonanych już kilometrów, ta skała nawet nie drgnęła.

Lost Canyon
Lost Canyon

Kolor piasku zmienia się nieznacznie w trakcie trasy. Niby wszystko utrzymuje się w takich piaszczystych barwach, a jednak po pewnym czasie wzrok uwrażliwia się na drobne niuanse. Różne kolory skały i piasku.

Najbardziej fotogeniczny piasek jest przy Lost Canyon. To piękny kanion z bardzo wysoką ciekawie ukształtowaną ścianą skalną. Ma idealnie ceglany kolor i prezentuje się wspaniale. Prawdziwa perła na szlaku. Zdecydowanie warto się tam pojawić i wspiąć się do jego wnętrza. Tamtejszy piasek także jest czerwono ceglany, taki marsjański klimat. Coś pięknego.

Pustynne góry

O ile pierwsza połowa trekkingu to spacer w dole skalnych wąwozów i mała wspinaczka w kanionie, druga połowa zapowiadała się bardziej górsko.

Cieszę się, że pogoda pozwoliła na dalszą eksplorację pustynnych rewirów. Tamtejszy klimat górski totalnie mnie urzekł. Surowość skały na tle błękitnego nieba to idealna kompozycja. Takie pastelowe pejzaże towarzyszyły mi już do końca tego trekkingu.

Pustynia Negew
Panorama pustynnych gór

Po wyjściu z kanionu, szlak jeszcze przez dłuższą chwilę ma znany charakter szerokiej drogi z małym skalnym epizodem. Zielony szlak dociera prosto do ogromnego skrzyżowania z piaszczystą drogą i sporym placem niczego, to miejsce oznaczone jest na mapie jako kemping.

Eilat Mountais
Krajobraz gór Pustyni Negew

W tym miejscu tak naprawdę zaczyna się bardziej górska przygoda. Niebieski szlak żwawo wije się między skałami nabierając wysokości. No wreszcie, panorama 360 stopni krajobrazu gór pustynnych. Widok był fenomenalny, niczym niezmącony, pastelowy obraz skalny.

Pustynia Negew
Widok na góry Jordanii

Dalej szlak to wąska wydeptana na zboczu ścieżka. Widziałam, że inne takie ścieżki wiją się też po innych zboczach wokół mnie, chciałam być tam wszędzie. Przede mną na horyzoncie malowały się góry w Jordanii, a w oddali widać już było budynki miasta i Zatokę Akaba. Wyglądało to hipnotyzująco, wspaniały trekking.

Nieznane

Ku mojemu zdziwieniu na całej trasie spotkałam garstkę ludzi i jedną wyglądającą na bardziej zorganizowaną grupkę z plecakami. Spacerowicze głównie piętrzyli się przy miejscach do których można blisko podjechać samochodem i przy kanionie. Na ogromnych terenach rozproszyli się oni bardzo szybko i staliśmy się dla siebie niewidoczni. Dzięki temu pustynia naprawdę była pustkowiem.

Pustynia Negew i Jordania w tle

Na pewno nie jest to popularne miejsce, ale broni się wspaniale. Cały trekking zaplanowałam sama palcem po mapie, wiec nie do końca wiedziałam jak tam będzie. Pozwoliłam się miło zaskoczyć i dzięki temu mogę dosłownie i w przenośni gorąco polecić tę trasę.

Spalona słońcem.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.