Zimowy Masyw Śnieżnika
Czechy,  Góry,  Korona Gór Polski,  Masyw Śnieżnika,  Polska

Zimowe wejście na Śnieżnik

Ogólnie rzecz biorąc

Śnieżnik (1425 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, wchodzi w skład Korony Gór Polski. Znajduje się na granicy, można na niego wejść zarówno od polskiej jak i czeskiej strony.

Podejście na szczyt jest łagodne, nie ma na tam żadnych trudności technicznych. Wejście od polskiej strony jest krótsze czasowo, całość tam i z powrotem, normalnym tempem, z przerwą na herbatkę i kanapkę zajmuje ok 5h. Moim zdaniem ta trasa jest też bardziej malownicza, niż wejście od strony Czech, ale to tego jeszcze wrócę. Na zimowym trekkingu po Masywie Śnieżnika na pewno pomocne będą kijki trekkingowe i raczki.

mapka trasy na Śnieżnik
Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Samochód można zostawić na parkingu w Międzygórzu, tuż przy wejściu na czerwony szlak. Parking w sezonie zimowym był darmowy, było też sporo miejsca.

zimowy llas
Ośnieżone choinki

Jak tam dróżka?

Trasa różni się znacząco na trzech odcinkach całej swojej długości. Pierwsza połowa szlaku czerwonego, aż do ostrego zakrętu w górę, to bardzo szeroka ścieżka z łagodnym podejściem. Szlak prowadzi przez las, gdzie zwróciłam uwagę na zaskakującą dużą liczbę domków dla ptaków oraz pokaźny paśnik.

Od parkingu idzie się wzdłuż strumyka, który przyjemnie szumi i cieszy oko kamienistym brzegiem. Niedaleko wspomnianego zakrętu, las ustępuje na chwilę pięknie ośnieżonym górskim widokom, jest to przedsmak tego, co czeka wyżej.

Las

Zaraz za zakrętem czerwony szlak zmienia swój charakter. Ścieżka jest bardziej stroma, wąska i biegnie tuż przy zboczu. Mniej więcej w połowie tego etapu, czyli jakieś 20min od schroniska znajduje się genialny punkt widokowy. Ukształtowanie skarpy w tym miejscu wygląda jak taras, czy molo, wychodzi śmiało nad przepaścią. Można tam oczywiście wejść, chłonąć widoki i zrobić sobie ładne zdjęcie. Tylko uważnie, bo nie ma barierki.

szlak na śnieżnik
Chodź w góry

Na ścieżce do schroniska, między drzewami prześwitywał piękny krajobraz zimowych gór. Schronisko Śnieżnik jest bardzo tłoczne. Do tego stopnia, że jeszcze nie udało mi się tu ani niczego zjeść ani nawet skorzystać z toalety. W sezonie zimowym było pełniuteńkie, nie zachęciło mnie, weszłam i wyszłam. W sezonie letnim ludzie się wręcz wysypywali, pamiętam, że ledwo dopchałam się wtedy po pieczątkę do książeczki Korony Gór Polski. Niestety, skorzystanie z usług schroniska, z pewnością będzie czasochłonne.

Ładny widoczek

Szerokości Mobilki

Ostatni etap to zielony szlak na szczyt. Na tym odcinku, drzewa to raczej niskie choineczki, jest tam duża przestrzeń.

szlak na śnieżnik
Szlak na Śnieżnik

Biała duża przestrzeń, która przyjmuje wszystkich, zapalonych piechurów, szybkich narciarzy i tych zjeżdżających na sankach/workach/jabłuszkach. Nikt nie wchodzi/wjeżdża sobie pod nogi, jest to  bezpieczniejsze niż zimowy szlak na Śnieżkę.

Niebezpieczne sytuacje, z którymi zetknęłam się na trekkingu po Karkonoszach, opisałam w poście Zimowe wejście na Śnieżkę.

szlak na Śnieżnik
Szlak na Śnieżnik

Szczyt Śnieżnika jest wypłaszczony, przypomina kopułę o dużym promieniu. Znacznik szczytu znajduje się przy sporym nasypie z kamieni, można tam wejść i być jeszcze wyżej. Widoki są wspaniałe, szczególnie przy dobrej widoczności, w stronę Czech. Masyw Śnieżnika prezentuje się zachęcająco, trekking tutaj też jest bardzo przyjemny, a trasy malownicze.

Panorama Śnieżńik
Widoczek na Śnieżniku
Panorama Śnieżnik
Widoczek na Śnieżniku

W oddali można dostrzec zarys, wysokiej na 50 metrów, drewnianej konstrukcji. Jest to czeska atrakcja, po polsku nazwana spacerem w chmurach.

W ciekawy sposób można połączyć spacer w chmurach z trekkingiem po Masywie Śnieżnika. Przykładową trasę opisałam w poście Droga szczytami Masywu Śnieżnika

Opis wspomnianej atrakcji można znaleźć w notce o Ścieżce w obłoczkach

Trasę na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika od Czeskiej strony, znajdziesz tutaj.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.