Góry,  Polska,  Tatry

Zimowe wejście na Mały Kościelec

Na lewo staw, na prawo staw, a środkiem….yyy….grzbiet

Mały Kościelec to grzbiet o wielu wierzchołkach, który stanowi zakończenie Grani Kościelców. Pozostałość, której nie zdążył zniszczyć lodowiec, rozdziela Zieloną Dolinę Gąsienicową i Czarną Dolinę Gąsienicową. Tak więc, u podnóża wschodniego zbocza Małego Kościelca, znajduje się Czarny Staw Gąsienicowy, a od zachodu jest Zielony Staw Gąsienicowy.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Zimą pasjonaci stawów, raczej nie uraczą się krajobrazem bogatym w zbiorniki wodne. Śnieg pokrywa zamarznięte tafle stawów, co wraz z zasypanymi polanami, tworzy ogromne białe równiny. Ma to oczywiście swój urok, ale często nie widać nawet obrysu brzegu. W takich miejscach chodzi się tylko po wydeptanych ścieżkach, szczególnie bez informacji o stanie zamarznięcia tafli. W przeciwnym wypadku, może się to skończyć nieplanowanym morsowaniem.

Widoczek z trasy

Ranking szarlotek schroniskowych

Z Kuźnic trekking rozpoczęłam leśnym szlakiem żółtym. Było śnieżnie, a droga była szeroka i wydeptana, wręcz wygładzona. Takie podejście o wiele sprawniej można pokonać w rakach, tak też zrobiłam. Niedługo po wyjściu z lasu żółty szlak łączy się z niebieskim, obie ścieżki biegną podobnie wzdłuż dwóch krawędzi doliny i prowadzą prosto do Murowańca. Czasami dolina zachodzi mgłą i jej strome zbocza nie są widoczne, tym razem właśnie tak było. Na skrzyżowaniu jest dobry widok na Zakopane, szczególnie po zmroku, ale do tego jeszcze wrócę.

Warunki na szlaku

Schronisko Murowaniec jest duże, a jedzenie w nim smaczne. Gdybym prowadziła subiektywny ranking szarlotek schroniskowych, to na pewno ta z Murowańca wygrałaby pod kątem wielkości kostki. Zresztą, generalnie porcje w tym schronisku są takie „od serca”.

Prosto na przełęcz

Pomiędzy Małym Kościelcem a Kościelcem znajduje się Przełęcz Karb (1853 m n.p.m.) i to ona formalnie była najwyższym punktem tego trekkingu. Jeżeli celem wyprawy, tak jak w tym przypadku, jest zrobienie pętli szlakami przez doliny i przełęcz, kierunek pętli nie jest bez znaczenia.

Czarny ptak w Tatrach

Ze schroniska niebieskim szlakiem przeszłam do Czarnego Stawu Gąsienicowego, a stamtąd był już widoczny główny cel tego trekkingu. Czarny szlak do przełęczy prowadził żlebem, w którym zalegały ogromne masy śniegu. Podejście tą ścieżką było bardzo strome, ale widoczne, podążałam za śladami poprzedników.

Przełęcz Karb

Do Zielonej Doliny Gąsienicowej po drugiej stronie przełęczy zeszłam niebieskim szlakiem. Ta droga była o wiele łagodniejsza, bardziej przyjemna do schodzenia. Ścieżka wiła się pomiędzy ośnieżonymi głazami i rumowiskiem skalnym, przecinała strumyki i białe polanki, aż do dolnej stacji Gąsienicowej Kolejki Krzesełkowej. Stamtąd przetartą trasą, która była jakąś wariacją szlaku żółtego, zeszłam do schroniska, zamykając tym samym pętle przez doliny.

Ładne głazy na trasie

Hala Gąsienicowa, po zmroku nie robi się ciemno

Zimowe trekkingi trzeba dobrze zaplanować, mając na uwadze panujące warunki ale także długość dnia. Często nie ma się jednak wpływu na jakieś obsuwy czasowe. Warto być zawsze przygotowanym na taką ewentualność. Gorąca herbata w termosie, dodatkowa ciepła warstwa i przede wszystkim czołówka, będą pomocne w przypadku, kiedy zapada zmrok, a na parking jest jeszcze daleko.

Widoki na szlaku

W nocy w górach zazwyczaj panują egipskie ciemności. Zazwyczaj, bo jak się okazało, nie zawsze tak musi być. Niebieski szlak ze schroniska w stronę Przełęczy między Kopami jest otwarty i skierowany w stronę Zakopanego. Światła miasta skutecznie rozświetlają niebo. W czasie około sylwestrowym to już w ogóle jest tam jaskrawo i kolorowo. Wyjątkowo na tym odcinku, obyło by się bez dodatkowego źródła światła. Później jednak ścieżka schodzi do lasu, więc czołówka była niezbędna, aby bezpiecznie pokonać trasę.

Zakopane nocą

Jeżeli są chęci, siły i dobry czas, tę trasę można połączyć z wejściem na Nosal, które opisałam w poprzednim poście.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *