Czechy,  Via ferrata,  Wspinaczka skałkowa

Via ferrata Vodni Brana

Łatwa ferratka

Czechy to przede wszystkim skalne tereny, wspinaczka z liną, bouldering, niższe góry, ale jest tez kilka miejsc dla amatorów ferrat. Vodni Brana przy Semily to jedno z takich miejsc, które warto odwiedzić. Formacja skalna znajduje się tuż obok rzeki, otoczona jest lasem. Wzdłuż rzeki prowadzi droga spacerowa. Także zdarza się, że wspinacze mają doping po drugiej stronie rzeki.

Hipsterskie skarpy, love

Wejście na ścieżkę, która prowadzi na ferratę, jest za garażami. Za garażami jest też miejsce na kilka samochodów. Zaznaczyłam to na mapie. Dojście z dzikiego parkingu na ferratę jest króciutkie, także bez problemu można się oszpejić przy samochodzie.

Problem jest z toaletą, co prawda, jest tam toy-toy, ale ilekroć tam jestem, jest zamknięty. Polecam skorzystać po prostu z najbliższej toalety na stacji benzynowej po drodze do Semily.
Miejsce sprzyja także aktywności wspinaczkowej, są tam obite proste drogi na poziomie IV-V. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrzucić linę do bagażnika i pospinać się trochę.

Topo rejonu

Vodni Brana to bardzo bezpiecznie obite ferraty o różnej trudności. Jedna na poziomie B/C, duga trudniejsza z odcinkami za C+ (?) Wskazane drogi są czytelnie opisane na topo pod skałą. Zatem na pewno nie dojdzie do pomyłki przy wyborze wyzwania. Ferratki są na tyle krótkie, że polecam wstawić się w obie.

Ferraty są poprowadzone po ciekawych formacjach skalnych, niektóre wyjścia to technicznie małe wyzwania. Całość raczej lekka, bardzo przyjemna. Na górze standardowo metalowe pudełeczko, a w nim notatnik, gdzie można się wpisać jako zdobywca, ewentualnie opisać wrażenia.

Idę ferrate

Jak na całkiem niską ferratę ekspozycja jest bardzo fajna. To chyba zasługa tego, że skała graniczy z niemałą wodą. Z góry widoki rozciągają się na koryto rzeki w lesie, widać także inne formacje skalne.

Widok ze szczytu ferraty

Wspomnę jeszcze, że ferrata jest obita metalową liną. Napisałam to żeby czasem nikt nie wpinał się w sznury lub inne tekstylne elementy umieszczone w skale na drodze ferraty. Trzeba mieć własny szpej i doświadczenie, na miejscu nie ma wypożyczalni ani instruktorów.

K.

Podaj dalej!

3 komentarze

  • Kate

    Hej, wrzuciłam topo ferraty jako obraz i w prawym górnym rogu jest mapka dojazdu, dodatkowo link jest w tekście „Wejście na ścieżkę, która prowadzi na ferratę, jest za garażami. Za garażami jest też miejsce na kilka samochodów. Zaznaczyłam to na mapie. Dojście z dzikiego parkingu na ferratę jest króciutkie, także bez problemu można się oszpejić przy samochodzie.”
    Po kliknięciu w pogrubione słowo „mapa” otworzy się ustawiona nawigacja. Daj znać jak było na ferracie, pozdrawiam C:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.