Czechy,  Skalne miasto

Skalne miasto, Dolni Teplice

Dobry spacer skalny

Część skalnego miasta przy Teplicach jest popularną atrakcją turystyczną z rozwiniętą infrastrukturą. Do dyspozycji są tam dwa duże parkingi, restauracje, budki z pamiątkami a nieopodal nawet pensjonaty.

Wstęp od strony parkingu na niebieski szlak i sam parking jest płatny, ale na miejscu jest dostępny kontener sanitarny.

Trasę przejścia zaznaczyłam na mapie, można tam też przejrzeć formacje skalne.

Kliknij na mapkę, aby zobaczyć przebieg trasy

Zaraz na początku trasy szlak odbija na metalowe schody. Są całkiem strome, prowadzą wysoko do góry, przy końcu zmieniają się na drewniane i skalne.

Widok z punktu widokowego

Kiedy już wydaje się, że wspinaczka po schodach się skończyła, nic bardziej mylnego. Punkt widokowy w tamtym miejscu jest na wierzchołku wysokiego słupa skalnego. Prowadzą tam wąskie stopnie drabinki. Ostrożność w tym miejscu jest wskazana. Warto też zapytać się ile ludzi aktualnie zaczęło wchodzić. Na górze jest bardzo mało miejsca, co prawda przestrzeń ograniczona jest barierką, ale tłok sprzyja niebezpiecznym sytuacjom. Wchodząc po drabince czuć wysokość, jest stromo, a pod nogami ma się przepaść.

Oprócz ograniczonego miejsca na górze są też ładne widoczki. Panorama skalnego miasta to leśny dywan, z którego wyłaniają się formacje skalne. Jesienią, klimat jest świetny.

Ścieżka w skale

Niebieski szlak jest pętlą przez skalny labirynt. Ścieżka wije się pomiędzy podpisanymi formacjami skalnymi, czasem do góry, czasem wąsko środkiem przez olbrzymy skalne. Biegnie też obok dróg wspinaczkowych, gdzie czasem można spotkać śmiałków, już na skale lub dopiero z topo w ręce. Są tam jaskinie skalne, zakamarki i duże przestrzenie. Droga jest głównie ubita, piaszczysta, nad strumykami są położone drewniane kładki. Warto się pokręcić między skałami. Mnogość atrakcji sprzyja zainteresowaniu, dlatego na niebieskim szlaku może być tłocznie.

Kładka nad strumykiem skalnym

Po przejściu pętli można wrócić na parking tą samą drogą, jednak można też troszkę wydłużyć spacer i przejść się trochę mniej uczęszczanymi ścieżkami skalnego miasta.
W drodze powrotnej należy odbić w głąb lasu na żółty szlak. Wystarczy wejść tylko kawałek po większy spokój i ciszę.

Tamtejszy las jest gęsty i bardzo ładny. Na skrzyżowaniu jest drogowskaz na Lokomotive, czyli ogromną formację skalną w kształcie lokomotywy. Zielony szlak to leśna ścieżka, bardziej dzika. Po drodze mija się oczywiście skały obrośnięte mchem, są też punkty, gdzie las prześwituje, a stamtąd rozpościera się widok z wysokości na resztę skalnego miasta.

Skały

Lokomotiva to charakterystyczny punkt widokowy. Wysunięta jest w taki sposób, że można z niej dostrzec domy mieszkalne i pola. Za skalną ciuchcią droga będzie prowadzić w dół do Teplic i na parking.

Mech i paproć

Będąc w okolicy, można zrobić jeszcze jedną trasę, krótszą i przyjemną. Opisałam ją w poście Skalne miasto, Dolni Adrspach
Możesz też zostać na dłużej i sprawdzić trasy z postów

Skalne miasto, Koruna

Skalne miasto, wieża na Capie i ruiny zamku

Wykorzystując menu główne, wybierz kategorię skalne miasto. Znajdziesz tam więcej propozycji na lekki trekking między skałami.

K.

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *